Domain Nedir? Domain Yaşının SEO’ya Etkisi Nedir?

SEO öğrenmeye başlayan herkesin merak ettiği sorulardan biri olan “Domain Yaşının SEO’ya Etkisi Nedir?” sorusunun cevabını aşağıda sizlere verdik. Gelin birlikte bakalım.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, bir web sitesinin internet üzerindeki adresidir. Örneğin, “www.ornek.com” veya “www.google.com” gibi. Alan adları, insanların web sitelerini kolayca bulmalarını sağlayan metin tabanlı tanımlayıcılardır ve bu adrese tarayıcıda erişerek ilgili web sitesine ulaşabilirsiniz.

Domain Yaşı Nedir?

Alan adı yaşı veya domain yaşı, bir internet alan adının ne kadar süredir kayıtlı olduğunu ve kullanıldığını gösteren bir metriktir. Genellikle bir alan adının ne kadar süredir var olduğunu belirlemek için yıllar olarak ifade edilir.

Domain yaşı, arama motoru optimizasyonu (SEO) açısından önemli bir faktör olabilir. Çünkü daha eski ve uzun süreli kullanılan alan adları, daha fazla güvenilirlik ve otoriteye sahip olabilir. Arama motorları, uzun süredir aktif olan alan adlarını genellikle daha yüksek bir sıralama potansiyeliyle değerlendirebilirler. Ancak, domain yaşı sadece bir faktördür ve SEO’da birçok başka etken de önemlidir.

Alan adı yaşı, bir alan adının kaydedildiği tarihle ilgilidir ve genellikle alan adının sürekli olarak yeniden kaydedilmesi ve kullanılması durumunda artar. Bir alan adı kaydedildiğinde, kayıt tarihi olarak bilinen bir başlangıç tarihi atanır ve bu tarih alan adının yaşı olarak kabul edilir.

Domain Yaşının SEO’ya Etkisi Nedir?

Domain yaşının SEO’ya etkisi SEO uzmanları tarafından oldukça araştırılan konular arasında. Peki uzmanlar bu konuda bir karar kıldılar mı? Gerçekten domain yaşı SEO için bir faktör müdür?
Sonuç hayır. Domain yaşının Google gözünde hiçbir önemi yok. Bunu doğrudan Google’dan Jhon Muller tarafından belirtildiğini unutmayalım. Hadi gelin Jhon Muller ne demiş bakalım.
domain yaşı seo etkili midir
Eski alan adları satın almanın önemli olduğunu belirten her düşünce tamamen yanlış bilgiden ibaret olduğunu görmekteyiz.
Sonuç: Jhon Muller tarafından doğrudan iletilen açıklamaya göre domain yaşının SEO’ ya hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Alan Adı Kayıt Uzunluğu Önemli Midir?

Alan adınızın kayıt uzunluğu SEO için önemlidir. Bu yüzden uzun vadeli projelerinizde domain yaşınızı ne kadar uzun süre kayıt yaptırırsanız projenizin SEO çalışması için o kadar değerli olacaktır. Google alan adının kayıt uzunluğunu aşağıdaki cümleler ile belirtmektedir.

“Değerli (meşru) alan adları genellikle birkaç yıl önceden ödenirken, giriş kapısı (gayri meşru) alan adları nadiren bir yıldan fazla kullanılır. Bu nedenle, bir alan adının gelecekte sona ereceği tarih, bir alan adının meşruiyetini tahmin etmede bir faktör olarak kullanılabilir.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir