Öne Çıkan Snippet Nedir?

Öne çıkan snippets, giderek popülerlik kazanan bir özelliğe dönüşmüş durumda. Özellikle web site sahipleri için en üst veya sıfırıncı sıra olarak tabir edilen öne çıkan snippette yer almak motive edici bir durum haline dönüştü. Google, sıfırıncı sıradaki içerikleri gelişigüzel seçmiyor. Gerçekten yararlı olacağına inandığı ve sıralama açısından kayda değer niteliğe sahip içeriklerin aramayla alakalı kısımlarını sıfırıncı sıraya çıkarıyor. Bununla ilgili öne çıkan bilgiler yazı dizimizde.

Featured Snippets Nedir?

Snippets, dizine ekli sayfaların meta verilerinin harmanlanarak SERP sonuçlarında sıralanması demek. Öne çıkan snippets yokken de SERP sonuçlarında zengin snippet veya klasik başlık, meta açıklama ve linklerden oluşan snippetler vardı. Dolayısıyla SERP sonuçları açısından yeni bir kavram değil. Sadece Google, farklı bir yorum getirerek öne çıkan snippetlerle SERP sonuçlarını daha fazla takip edilen ve değer verilen bir duruma getirdi. Bu uygulamanın site tıklamalarını azaltacağı yönünde bir kaygı vardıysa da durumun tam tersi şekillendiğini ifade etmek gerekir. Çünkü öne çıkan snippets ile arama terimine uygun en alakalı terimin bir özetine yer verilmesi kişiyi daha fazla tıklamaya yönelten bir etki yarattı diyebiliriz.

Standart bir snippet örneği:

öne çıkan snippet 1

Zenginleştirilmiş snippet örneği:

öne çıkan snippet 2

Öne çıkan snippet örneği:

öne çıkan snippet 3

Sonuç olarak bu üç farklı formatın birbiriyle karıştırılmamasına dikkat etmek gerekir. Burada öne çıkan snippetler Google tarafından öne çıkarılır ve tıklamaları önemli ölçüde artırır. Ancak kalıcı değildir. Zengin snippetler, sayfalarınızda gereken işaretlemeleri yapmanız halinde SERP sonuçlarına her sıralandığınızda mutlaka görünür. Daha fazla dikkat çekmenizi sağlar ve SERP sonuçlarındaki kapladığınız alanı genişletir. Bu nispeten tıklama almanıza yardımcı olur. Normal snippetler ise, zaten her web sitesinde standart olarak var olan başlık, bağlantı ve meta açıklamadan oluşan kısımdır.

Featured Snippets Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir. Öne çıkan snippette yer alabilmek için halihazırda gerçekten kayda değer sıralamaya sahip içeriğinizin olması gerekir. Çünkü Google, sıfırıncı sıraya SERP sonuçlarında ilk ve kısmen ikinci sayfada sıralanan içerikleri ön plana çıkarır. Sıralaması düşük içeriklerin de kısmen sıfırıncı sırada çıkma ihtimali vardır. Ancak bu oldukça düşük bir şanstır. Dolayısıyla öne çıkan snippet kazanmak için öncelikle iyi bir sıralama kazanmanızda fayda var. Eğer daha önce sıralama kazanılan ve öne çıkan snippete dahil edilen içeriğiniz varsa ondan esinlenerek nelerin sıfırıncı sırayı tetiklediğini belirlemeniz mümkündür.

Öne çıkan alanda yer almanızı sağlayacak durum içeriklerinizi düzenli şekilde optimize etmek. Sıralama kazandıktan sonra yine de öne çıkan snipppette yeteri kadar yer alamadığınızı düşünüyorsanız bunun muhtemel sebeplerini teşhis ederek işe başlayabilirsiniz.

 1. Anahtar kelime seçimi yapın: Sizin için önemli olan içeriğin ana anahtar kelimesini dikkate alarak öne çıkan snippetteki içerikleri inceleyin. Örneğin içerik pazarlama nedir… Bu sayede Google trafından sıfırıncı sıraya çıkarılan içeriği analiz etme şansınız olur. İlk bakışta öne çıkan snippette yer almak için içerik pazarlamasıyla ilgili kısa bir açıklamanın yeterli olacağını düşünebilirsiniz.

öne çıkan snippet 4

Yine farklı fikirler elde edebilmek için ikinci bir snippet sonucunu incelemenizde fayda var. Bunun için ilk aramanızdaki sorguda çıkan siteyi hariç tutarak yeniden aratma yapabilirsiniz.

İkinci snippet kontrol: içerik pazarlama nedir -oracle

featured snippet 1

Bu noktada da anahtar kelimenizde sayfanızın sıfırıncı sırada listelenmesi için kısa bir açıklamanın yeterli olduğu kanaatine varmanız mümkün.

 1. İki sayfayı da inceleyip eksiklerinizi belirleyin.

Öne çıkan snippet sayfalarını belirledikten sonra her iki sayfayı da incelemeniz gerekir. Bu noktada profesyonel bir SEO aracı kullanmanızı tavsiye ederim. Ama manuel olarak da yaptığınız kontrollerden çıkartabileceğiniz sonuçlar var:

 • İçerik uzunluklarına dikkat edin.
 • Hangi konulara değindiklerine bakın.
 • Link çıkışlarını kontrol edin.
 • Medya kullanımına dikkat edin. Görseller, videolar…
 • Listeleme yapılıp yapılmadığını inceleyin.

Sonuç rakiplerinizde olup sizde olmayan noktaları işaretlemeye çalışın. Bu konuda içeriklerin aldığı bağlantılar da öne çıkan snippet olarak belirlenmelerinde etkili olabilir.

Google Featured Snippet Neye Göre Belirler?

Öne çıkan snippetlerin neye göre belirlendiğine dair kesin bir kural yok. Ancak şu kadar var ki sayfanızın iyi bir sıralama ve faydaya sahip olması gerekir. Bu da klasik sayfa optimizasyonunda zaten dikkat edilmesi gerekenlerin öne çıkan snippette yer almanın temel kuralları olduğunu bize gösterir. Yine de tespit edilen bazı noktalar var.

 1. Güncel içerikler ön planda. Son iki veya üç senedir güncelleme yapılmayan içeriklerin şansı çok daha az. Dolayısıyla güncelliğe dikkat etmeniz şansınızı artırır.
 2. Ana sayfadan en fazla üç tıklama uzaklıkta yer alan sayfalar öne çıkan snippette yerini alabilir. Eğer önemli sayfalarınız bu kurala uygun şekilde yapılandırılmadıysa sıfırıncı sırada çıkma şansı az.
 3. Yine en çok “neden, nedir” ile başlayan soru cümleleri ön planda.
 4. Https diğer önemli bir faktör.
 5. Kelime sayısı olaraksa 1000+ uzunluğa sahip içerikler sıfırıncı sırada daha fazla yer alıyor.

Featured Snippet Türleri Nelerdir?

Arama niyetine göre değişmekle birlikte en sık karşılaşılan beş farklı öne çıkan snippet türünden söz edebilmek mümkün.

 • Paragraf
 • Liste
 • Masa
 • Video

Paragraf: En çok karşılaşılan türler arasında paragraf var. Bazen “SSS” ile kombine bir şekilde karşımıza çıkabilir.

featured snippet 2

Liste: İçeriği okunabilir hale getirmesi açısından sıklıkla başvurulan listeleme öne çıkan snippette de yer alan türlerden biri. Bu nedenle içerik konusu uygunsa listeleme yapmaya dikkat etmenizde fayda var.

Tablo: Çok fazla karşılaşılan bir snippet olmasa da örneklerine rastlamak mümkündür.

Video: Genel olarak Youtube videoları öne çıkan snippette gösterilir.

Birbirinden farklı türde öne çıkan snippetler olsa da en çok karşılaşılan snippet paragraf. İkinci sıradaysa listeleme var. Buna dair bir çalışmadan elde edilen sonuca göre oransal dağılım şu:

Featured Snippetin Faydası Nedir?

İyi bir SEO çalışmasının en önemli göstergesi ilk sayfada ilk sıralarda yer almaktı. Şimdi buna ikinci bir değeri daha ekleyebilirsiniz. Öne çıkan snippet… Evet, sitenizin gerçekten de kullanıcılar açısından faydalı olduğunu anlamanızın zirve noktası öne çıkan snippet. Bu nedenle bir marka için otoriter imaj algısı yaratabilir.

 • Fark edilmeyi sağlar. Marka imajını güçlendirir.
 • Daha fazla tıklama almanın bir yoludur. Öne çıkan snippet ile sayfanıza yönlendirilen kullanıcıyı sadık bir kitleye dönüştürmeniz daha kolay olabilir.
 • Özellikle mobilde fazla yer kapladığı için rakiplerin daha altlara itilmesine neden olur. Bu da tıklama alma şansınız önemli ölçüde artırır. Marka bilinirliğine olumlu yönde katkı sağlar.
 • Ziyaretçilerin davranışları hakkında daha fazla öngörüye sahip olmanıza yardımcı olur. Öne çıkan snippet üzerinden gelen kullanıcının etkileşimlerini analiz ederek sıfırıncı sıra için optimizasyonun gerekli olup olmadığından emin olabilirsiniz.

Featured Snippet Nasıl Çalışır?

Google, pasaj indeks özelliği sayesinde arama sorgusuna uygun kısımları içeriklerden çekme yetisine sahip. Dolayısıyla arama yapıldığında özellikle SERP sonuçlarında ilk sıralarda yer alan sayfalardan aramaya uygun cevabın bir kısmı sıfırıncı sıraya çıkarılır. Bu gerçekleştikten sonra sıfırıncı sıraya çıkan web sitesi, SERP’teki konumunu geçici olarak kaybeder.

Öne çıkan snippet ile ilgili endişeler arasında tıklamayla sonuçlanmayan aramaları arttıracağı yönünde bir kaygı vardı. Kısmen bunun doğru olduğunu söylemek mümkün. Ancak öne çıkan snippette detaylara yer verilmediğinden dolayı fazla bir kaybın oluştuğunu söylemek mümkün değil.

Öne Çıkan Snippet İçin Sayfamızı Nasıl Optimize Etmeliyiz?

Öne çıkan snippet optimizasyon tüyoları:

 • Odak anahtar kelimeni seç.
 • Odak kelimeni genişlet: Soru kelimeleri ve uzun kuyruklu eklerle…
 • URL net ve kısa tut.
 • İçeriğini güncellemeye önem ver.
 • 1000+ üzeri içerikler hazırlamaya özen göster.
 • https kullan.
 • Heads etiketleri kullan.
 • Görsellere yer aç.

Sonuç

Web sitesi sahibi için hedef anahtar kelime ve varyasyonlarında öne çıkan snippette yer almak önemlidir. Bunun için on page SEO optimizasyonuna ek olarak yapılacak çok fazla bir kural yok. Eğer içeriğinizi zaten SEO kurallarına uygun şekilde yazıyorsanız, öne çıkma ihtimali her zaman için vardır. Tabi bunun için sıralama alması, belirli bir trafik kazanması gerekir. Bunlara rağmen öne çıkan snippette yer almayan içerikler olabilir. Bunları optimize etme yoluna gidebilirsiniz. Yapmanız gerekense aynı kelimede öne çıkan snippette yer alan içerikleri analiz etmek. Varsa eksikleri gidermek.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir