Screaming Frog ile Kırık Bağlantılar Nasıl Bulunur?

Kırık bağlantılar SEO açısından oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden sitemizi sürekli taramalı ve kırık bağlantıları ortadan kaldırmalıyız. Bu yazımızda sizlere “Screaming Frog ile Kırık Bağlantılar Nasıl Bulunur?” bunun cevabını vereceğiz. Hadi gelin birlikte bakalım. Eğer yazıyı okumak istemiyorsanız aşağıdaki YouTube videosu ile kolayca öğrenebilirsiniz.

  1. Web Sitenizi Tarayın

İlk önce Screaming Frog uygulamasını açıyoruz. Daha sonra taramak istediğiniz sitenin adresini yapıştırın. Ve “Start” tuşuna basın. Tarama başladıktan sonra hiçbir şeye dokunmayın ve bitmesini bekleyin.

çığlık atan kurbağa tarama

      2. Kırık Bağlantıları Görüntülemek için ‘Response Codes’ Sekmesini Açın ve Filtre Kısmında (4XX) Olarak Filtreleyin

Tarama tamamlandıktan sonra sadece kırık bağlantıları bulmak için screaming frog aracında filtreleme yapmanız gerekmekte. Bu sayede sitenizde bulunan tüm durum kodları yerine (4xx) durum kodlarını tespit edebileceksiniz. Ayrıca site içinde ve site dışı olarak ayrım yapabilirsiniz.

  • Başka bir siteye verilen ve daha sonrasında kırık link durumuna düşen linkleri bulmak için aynı süreci yerine getirmeli ve filtreleme kısmının hemen sağ tarafında yer alan “Internal & External” alanından “External” kısmını seçmelisiniz. Bu sayede başka sitelere verilen kırık linklerin tespitini yapacaksınız.
  • Web sitenizde bulunan herhangi bir sayfanın kırık olup olmadığını tespit etmek için ise yukarda verdiğimiz süreci aynı şekilde yerine getirmeli ve filtre kısmının sağ tarafında yer alan “Internal & External” alanından “Internal” kısmını seçmelisiniz. Bu sayede web sitenizde bulunan kırık bağlantıları screaming frog ile tespit edebilirsiniz.

3. Kırık Bağlantıların Kaynağını Tespit Edin ( Sadece Dışarıya Verilen Bağlantılar)

Tespit edilen kırık linke tıklıyoruz ve alt sekmede çıkan “Inlinks” sekmesine tıklayalım. Aşağıdaki resim de gördüğünüz “From” alanı dışarıya verdiğiniz ve kırık bağlantının hangi sayfada olduğunu gördüğümüz alandır. Bu sayede kırık bağlantıları screaming frog ile tespit etmek ve nerede olduklarını öğrenmek oldukça basit bir hale geliyor. Peki bir rapor hazırlıyor ve hepsini paylaşmak zorundaysanız ne yapmalısınız? Hadi gelin size Screaming Frog ile tespit edilen kırık bağlantıların nasıl dışarıya çıkaracağımızı öğrenelim.

dışarıya verilen kırık linklerin tespiti

4. “Toplu Dışa Aktarma > Yanıt Kodları > Dahili ve Harici >İstemci Hatası (4XX) Gelen Bağlantılar”

Bu yolu kullanarak hem kırık bağlantıları hem de kaynakları kolayca dışarıya katarabileceksiniz.

kırık bağlantıları dışarıya aktarma

Gördüğünüz gibi screaming frog ile kırık bağlantıları bulmak ve dışarıya aktarmak oldukça kolay. Sizde bu yolları izleyerek kolayca sitenizdeki kırık bağlantıları bulabilirsiniz.

[avatar user=”keremgezergun.com” size=”original” align=”center” link=”attachment”]Yazar hakkında bilgiler.[/avatar]


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir